klaudia

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Svet cestovín

cestovinky...mňami mňam....moja mamina ich zbožňuje...:)

Svet cestovín

História cestovín

Prvé zmienky o cestovinách pochádzajú zo starovekého Grécka. Cesto usušili na slnku a potom ho podľa potreby natrhali na kúsky a uvarili. Rimania celý tento postup zdokonalili a začali vyrábať rúzne druhy cestovín. Medzi najstaršie písomné dokumenty patrí kuchárska knihha z roku 25 pred Kristom. Na starovekú tradíciu nadviazalo Taliansko a v 19. storočí tu vznikali prvé továrne na cestoviny.

Druhy cestovín

Podľa odhadov je dnes na svete asi 300 druhov cestovín. Možno ich deliť na čerstvé, ktroé sú hneď po výrobe určené na konzumáciu, alebo na sušené, ktroé bežne dostať v obchode a môžeme ich skladovať. dajú sa tieť rozdeliť na dlhé ( špagety ), krátke ( trubičky, mušle ), plnené ( tortellini ), polievkové ( písemnká ) a orientálne cestoviny ( čínske rrezance ). A nakoniec ich možno rozdeliť na vaječné a bezvaječné.

Zloženie cestovín

Cestoviny su vďaka sacharidom bohatým zdrojom energie. Najviac minerálov obsahujú celozrné a vaječné cestoviny a najviac vlákniny celozrné. Vaječné cestoviny obsahujú viatmín A a celozrné vitamín B. Okrem tohoje v cestovinách prítomný ajdraslík, horčík a železo. Ale ak to budete s cestovinami preháať, prebytočná energia sa uloží ako tuk...

Zaujímavosti a typy

1. Treba sa vyhnúť večernému konzumovaniu cestovín, pretože je väčšie riziko ukladania tuku.  2. Ak chceme pripraviť cestovinový šalát, omáčku a prísady vmiešame do teplých cestovín a dáme ich vychladiť do chladničky.                                                                                                        3. Na scedenie možno použiť buď sito, alebo špeciálny hrniec určený na precedenie cestovín. 4. Sušené cestoviny skladujeme v hermeticky uzavretej nádobe na chladnom a suchom mieste.                                                                                                                                                   5. Domáce čerstvé cestoviny možno dať do chladničky, v prípade kúpených čerstvých cestovín sa treba riadiť pokynmi výrobcu. Cestoviny by v hcladničke nemali byť dlhšie ako 2 dni.          6.Omáčky zmrazujeme v mikroténovom vrecku.                                                                               7.Ak zmiešame cestoviny  s omáčkou obsahujúcou mliečne výrobky dodáme telu všetky potrebné látky na tvorbu hormónu serotonínu, prezývaného aj hormón šťastia.          


Zaujímavosti | stály odkaz

Komentáre

  1. ake to tu mas pestrofarebne :)
    publikované: 21.01.2007 20:28:51 | autor: TPnetopier (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014